Czy studnie głębinowe to dobre rozwiązanie?

Studnia głębinowa

Człowiek nie jest w stanie żyć i funkcjonować bez dostępu do wody. W związku z tym już od momentu, gdy człowiek zaczął się na stałe osiedlać utarło się, że każde gospodarstwo domowe musi znajdować się w pobliżu źródła świeżej wody. Mogły być to rzeki i strumienie, lecz ze względu na pory roku i warunki atmosferyczne potrafią być kapryśne, a nawet przynosić szkody. Z dala od dostępu do rzek, zwłaszcza na nizinach, zaczęto kopać studnie, a z czasem i rozwojem technicznym pojawiły się także studnie głębinowe.

Studnie jako podstawowe źródło wody

Z początku studnie kopano ręcznie, był to proces żmudny i dosyć niebezpieczny, ponieważ niewłaściwie zabezpieczone ściany wykopu, zwłaszcza na większej głębokości i przy rosnącej wilgotności gleby, groziły osunięciem i przysypaniem żywcem pracujących kopaczy. Ściany wzmacniano więc drewnem, a wylot tuż przy powierzchni obudowywano cembrowiną, aby deszcz i wiatr nie obmywały krawędzi szybu. Studnie kopane ręcznie były jednak stosunkowo płytkie i nie zawsze gwarantowały dostęp do wody, mogło się zdarzyć, że takie studnie wysychały, lub dostały się do nich zanieczyszczenia, lub z powodu wojennej zawieruchy dochodziło do zatrucia, przez co studnia stawała się bezużyteczna, a to zmuszało korzystających z niej ludzi do przemieszczenia się.

Studnie głębinowe jako rozwiązanie problemu

Studnie głębinowe do relatywnie (w odniesieniu do całej historii człowieka) całkiem nowy wynalazek, w ich przypadku dostęp do wody uzyskuje się poprzez wykonanie odwiertów w ziemi, a przepływ wody zabezpiecza się wykonaniem instalacji rurowej, która pompuje wodę. Przy głębokości nawiercenia przekraczającej osiem metrów, nie jest możliwe pompowanie samoczynne, gdyż waga wody sprawia, że naturalne ciśnienie potrzebne do wydobycia wody na powierzchnię jest zbyt niskie. Stosuje się wówczas specjalne pompy montowane na dnie, które wpompowywują wodę na górę. Studnie głębinowe pomorskie są łatwo dostępną alternatywą dla sieci wodociągowej, umożliwiają niezależność od niej, oraz znaczące obniżenie kosztów eksploatacji, gdy planowane jest użycie wody ze studnie na przykład do podlewania.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na stronie odwierty.net.

Be the first to comment on "Czy studnie głębinowe to dobre rozwiązanie?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*