Jak poprawnie malować części aluminiowe?

W branży metalurgicznej panuje powszechna opinia mówiąca o tym, że nie da się pomalować aluminiowych części. Otóż jest to pogłębiany mit. Gdy odpowiednio przygotujemy powierzchnię, można się cieszyć ładnie pomalowanym metalem. Warunkiem sukcesu w takiej kwestii jest także użycie sprawdzonego sprzętu, staranność i cierpliwość. Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni lakierowanie aluminium staje się proste. 

Przygotowanie powierzchni aluminiowej

W pierwszej kolejności trzeba dobrze ocenić materiał. Jeśli się zastanawiasz, czy lakierowanie aluminium będzie możliwe w danym przypadku trzeba dokonać oględzin. Jeśli na powierzchni aluminiowej znajduje się wcześniejsza warstwa farby, trzeba ją usunąć. Najlepszym sposobem, pozwalającym pozbyć się starej farby jest użycie myjki ciśnieniowej. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, sprawdzi się także wąż o mocnym ciśnieniu. 

Może się także okazać, że ciśnienie wody nie wyeliminuje wcześniej farby, dlatego warto wyposażyć się w szlifierkę kątową. Po użyciu takiego narzędzia, lakierowanie aluminium będzie niezwykle estetyczne. 

Czyszczenie aluminium 

Po pozbyciu się starej farby powierzchnię aluminiową trzeba dokładnie wyczyścić. Bez tego lakierowanie aluminium nie przyniesie rezultatu i nowa warstwa mogłaby szybko odpaść.

Zazwyczaj trzeba zastosować odpowiednie detergenty. Mowa oczywiście o dedykowanych preparatach do metali. Wiele osób chwali sobie także środek do czyszczenia wnętrz zmywarek. Do pozbycia się środka najlepiej użyć tzw. ściągaczki, najczęściej stosowanej w gospodarstwach domowych w czasie mycia okien. Jeśli chcesz zrealizować lakierowanie aluminium kup dedykowaną farbę, która cechuje się odpowiednią przyczepnością.