Jak (skutecznie) oszczędzać energię?

Szukasz sposobu na oszczędzanie energii? Rosnące ceny energii elektrycznej zachęcają do oszczędności, jednak poniżej pewnego poziomu zejść się po prostu nie da – wiedzą o tym zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych. Jakkolwiek skutecznie nie będziesz oszczędzać, zawsze musisz liczyć się ze zużyciem generowanym przez piec, pralkę czy lodówkę. Zamiast stale pilnować licznika i wyłączać światło przy każdej możliwej okazji, poszukaj alternatywy, dzięki której obniżysz koszt zużycia energii elektrycznej.

Fotowoltaika – systemy przyszłości

Instalacje fotowoltaiczne są coraz częstszą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Dzięki wykorzystaniu promieni słonecznych masz możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Cały system pozwala również na przekazywanie nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej oraz późniejszy odbiór jej na zasadach net-meteringu. Specjalne panele fotowoltaiczne zainstalować można niemal wszędzie, dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych oraz firm o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. W przypadku fotowoltaiki zaporowa może być przede wszystkim cena: aby móc korzystać z tańszych źródeł energii elektrycznej niezbędna jest dość spora inwestycja. Choć w szerszej perspektywie zwraca się ona po kilkunastu latach, to jednak nie każdy może pozwolić sobie na tak duży jednorazowy wydatek. W jaki sposób możesz obniżyć koszt instalacji oraz całego systemu?

https://www.gkpge.pl/Oferta/Dla-domu/Regionalna/cena-energii-elektrycznej-stawka-za-tani-prad-oferta-pge

Skorzystać z programu ulg oraz dofinansowań

Zarówno osoby indywidualne planujące montaż instalacji fotowoltaicznych, jak i przedsiębiorcy zainteresowani tym rozwiązaniem w swojej firmie mogą liczyć na ulgi podatkowe. W przypadku gospodarstw rolnych będzie to zmniejszenie podatku rolnego, z kolei indywidualni właściciele domów jednorodzinnych będą mieli możliwość rozliczenia kosztów w ramach zeznania rocznego. Od podstawy podatku odlicza się wszystkie koszty poniesione na termomodernizację, do której zalicza się właśnie instalacja fotowoltaiczna. Gospodarstwa rolne mogą z kolei zdecydować się na odliczenie od podatku rolnego 25% kosztów inwestycji. Przedsiębiorcy odliczają w przypadku zakupu i instalacji systemu fotowoltaicznego cały VAT oraz podatek dochodowy, gdyż jest to koszt w firmie. Zapoznaj się dokładnie z informacjami dotyczącymi ulg, a przed podjęciem decyzji o zakupie sprawdź również, czy w Twoim rejonie nie pojawia się możliwość wykorzystania dodatkowego dofinansowania. Zgodnie z założeniami programów takich jak „Czyste powietrze” możesz starać się o dodatkowe środki finansowe na termomodernizację lub budowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w nowym domu. Ceny całego systemu oraz jego instalacji są obecnie dość stabilne i nie ma co liczyć na dużą obniżkę. Jeśli zatem chcesz zainwestować i korzystać z możliwości dostępu do tańszej energii elektrycznej, zapoznaj się z możliwościami odnośnie dodatkowych źródeł finansowania oraz ulg podatkowych. Korzystaj z tego rodzaju opcji, dopóki są one stosunkowo łatwo dostępne i stwórz nowoczesny dom jednorodzinny lub firmę korzystające z odnawialnych źródeł energii.