Jaka jest dopuszczalna wartość azotu amonowego w ściekach? Gdzie wykonać badanie?

Badanie ścieków jest obowiązkiem przedsiębiorców i właścicieli przydomowych oczyszczalni. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta. Chodzi o sprawdzanie, czy nie szkodzą one środowisku. Ścieki mogą mieć choćby przekroczone wartości azotu amonowego.

Ścieki, które negatywnie oddziałują na środowisko mogą zagrażać zdrowiu człowieka, dlatego ważna jest regularna analiza.

Akredytowana analiza

Wybierając firmę, która ma przeprowadzić analizę ścieków, przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie, czy posiada akredytację. Jeśli tak, to kolejnym etapem jest cena za azot amonowy. Jest możliwość zrobienia pojedynczego badania bądź wykupienia pakietu badań.

Tylko analiza wykonana w akredytowanym laboratorium daje pewność, że wyniki oddają rzeczywistość. Dzięki rzetelnej analizie, otrzymasz informację o chemicznym składzie ścieków oraz osadów ściekowych.

Analiza ścieków jest istotna również z punktu widzenia rolników, którzy używają ścieków jako nawóz. W końcu muszą mieć pewność co do składu nawozu i wartości jaką ma w nim azot amonowy. Ma to realny wpływ na zdrowie człowieka.

Azot amonowy w normie- czyli ile?

Wartość azotu zawartego w ściekach może wynosić od kilku mg/l do nawet kilkudziesięciu mg/l. Najwięcej zazwyczaj jest w ściekach przemysłowych. Obecnie najwyższa prawidłowa wartość to 10 mg/l. Jeśli azot amonowy ma wyższą wartość, to konieczne jest podjęcie działań, które go usuną.

Gdzie zrobić badanie?

Najszybciej i najpewniej w firmie, która specjalizuje się w tego typu badaniach. Posiada certyfikowane laboratoria. Pobranie próbki wymaga specjalisty, który zrobi to we właściwy sposób. Na pobranie próbki możesz umówić się online. Jest możliwość wyboru terminu i najczęściej nie trzeba na próbobiorcę czekać dłużej niż 7 dni.

Dużą zaletą oferty firm badających ścieki, jest możliwość wyboru pojedynczych badań bądź dobrania ich do innych pojedynczych albo do pakietów. Dzięki temu można zbadać optymalnie ścieki pod każdym względem, w zależności od potrzeb.