Jakie ustawienie miednicy będzie dla Ciebie najlepsze? Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Werakso w Szczecinie

Odpowiednie ustawienie miednicy — dowiesz się o nim w Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Werakso w Szczecinie!

Prawidłowe ustawienie miednicy polega na tym, że nie występuje w niej asymetria na żadnej płaszczyźnie. Nieodpowiednie ustawienie miednicy może prowadzić do niesymetrycznego obciążenia stawów biodrowych i w konsekwencji może zaburzać prawidłowy chód. Zaburzenia rozwojowe mogą być jej przyczyną, które wpływają na wczesną degenerację kręgosłupa, szczególnie na dyskopatię. Gdy ustawienie miednicy jest niewłaściwe, całą pracę odgrywają stawy krzyżowo biodrowe, które przenoszą siłę ciężkości z kręgosłupa na miednicę i kończyny dolne.

Zespół mięśnia biodrowo-lędźwiowego — kiedy się pojawia i jak się go pozbyć?

Zespół mięśnia biodrowo-lędźwiowego powstaje w momencie, gdy ociera się o kaletkę w stawie biodrowym. Nieustanne i naprzemienne działanie zgięcia i wyprostu w stawie biodrowym, powoduje przeciążenie całego mięśnia oraz ostatecznie prowadzi do zapalenia kaletki, bądź całej jej struktury. Choroba zwyrodnieniowa lub reumatoidalne zapalenie stawów to również mechanizmy, które mogą wywołać zespół mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Nieprawidłowe ustawienie miednicy powinno się jak najszybciej skonsultować z lekarką lub lekarzem.

Kiedy zespół mięśnia biodrowo-lędźwiowego może się pojawić?

Zespół mięśnia biodrowo-lędźwiowego i ból bardzo często pojawia się podczas wstawania z pozycji siedzącej po dłuższej bezczynności, przy siadaniu na niskie siedzisko, podczas wchodzenia po schodach oraz w trakcie biegania czy kopania piłki. Trudność zlokalizowania bólu w przypadku zespołu mięśnia biodrowo-lędźwiowego jest naprawdę dość częsta. Może dochodzić do bolesnego ograniczenia wyprostu oraz przykurczu zgięcia. Przy tym zwyrodnieniu miednica obniża się podczas chodzenia i dochodzi do obustronnego nasilenia przykurczu wyprostu w lędźwiach.

Objawy złamania miednicy — co tak naprawdę obejmują?

Objawów złamania miednicy jest naprawdę dość sporo i oto one: ból samoistny w okolicy urazu, bóle w obrębie jamy brzusznej, obrzęk i zasinienie okolicy, skrócenie kończyny dolnej, bóle nasilające się przy ruchach kończyn, zmiany w obrębie unaczynienia kończyn dolnych, drętwienie lub mrowienie w pachwinie, lub w nogach oraz trudności w oddawaniu moczu (uszkodzenie pęcherza lub cewki moczowej). Odpowiednie ustawienie miednicy jest naprawdę istotne, ponieważ może zapobiec uszkodzeniu jej w przyszłości.