Leczenie choroby alkoholowej – na co zwrócić szczególną uwagę?

Leczenie alkoholizmu nie należy do najprostszych. Wiedzą o tym osoby uzależnione, a także ich bliscy.

Nawet, jeśli znajdzie się najlepszy ośrodek leczenia uzależnień dla alkoholików, warto mieć na uwadze, że to chory powinien wyrazić chęć leczenia. Tylko wtedy cała terapia będzie miała sens. Wsparcie psychiczne jest tutaj bardzo ważne. Lekarze i terapeuci z ośrodka swoją opieką powinni objąć nie tylko alkoholika, ale również jego rodzinę, której zadaniem będzie wspieranie go. Osoby bliskie muszą zrozumieć, że nie tylko alkoholik jest chory. Niestety one są osobami współuzależnionymi. Dopóki tego nie zrozumieją, szanse na powodzenie kuracji są niewielkie.

Jak leczyć alkoholizm?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Wszyscy wiedzą, że metod leczenia jest wiele. Jak jednak wybrać tę jedną jedyną, która będzie naprawdę skuteczna? Czy można? Najważniejsze w każdej kuracji jest to, aby alkoholik nie tylko rzucił picie, ale przyznał się, że jest uzależniony. Przyznał się nie przed światem – na pokaz, ale przed samym sobą. Tylko wtedy możliwe będzie przeprowadzenie prawidłowego leczenia. Pojawi się również szansa na to, że chory zrozumie, że źle postępował i postara się to zmienić.

Należy pamiętać, że bez względu na to, czy leczenie się powiedzie, czy nie, alkoholik zawsze pozostanie alkoholikiem. Dlatego też ogromną rolą najbliższych jest to, aby go wspierać, obserwować i gdy tylko pojawi się jakieś zagrożenie, od razu interweniować. Wspólnymi siłami chory i jego rodzina są w stanie pokonać nałóg.

Co więcej, terapeuci z ośrodka powinni w pierwszej kolejności pomóc choremu uporać się z trudnymi sytuacjami życiowymi, które wpędziły go w nałóg. Kiedy będzie wiedział, wychodząc z ośrodka, że nie ma już problemów rodzinnych, a do tego ma nowe hobby, które zajmie jego myśli, będzie mu łatwo na nowo dopasować się do społeczeństwa. Wyjście z nałogu stanie się o wiele łatwiejsze. Warto pamiętać, że tylko w momencie, kiedy osoba uzależniona wyrazi chęć leczenia, może ono przynieść skutek. Jeśli zostanie zmuszona, leczenie nie zawsze się powiedzie.

Be the first to comment on "Leczenie choroby alkoholowej – na co zwrócić szczególną uwagę?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*