Specjalistyczne stoły weterynaryjne

Stół zabiegowy to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia każdej kliniki weterynaryjnej. To właśnie na nim przeprowadzać będziemy wszystkie badania, mające na celu przywrócenie zwierzęcia do zdrowia. Odpowiednio dobrany stół zabiegowy weterynaryjny pozwoli nam na bezpieczne ratowanie życia czworonoga, zapewniając tym samym optymalne warunki do pracy. Na przestrzeni lat, elementy wyposażenia tego typu przeszły zauważalną ewolucję. Na rynku dostępne są bowiem stoły do zabiegów chirurgicznych czy też modele ambulatoryjne. W niniejszym artykule opowiemy o tych niezwykle ważnych narzędziach pracy każdego weterynarza.

 

Istotne cechy weterynaryjnego stołu zabiegowego

 

Weterynaryjny stół zabiegowy, ze względu na istotę swojej funkcji, powinien być dobrany pod kątem naszych indywidualnych potrzeb. Dla przykładu, blat stołu może mieć konstrukcję prostą lub wyprofilowaną, wyposażoną w odpływ. Niezwykle ważna jest także stabilność stołu. Nie może się on bowiem chwiać, zaś jego udźwig powinien umożliwiać nam zarówno badanie małych gryzoni, jak i dużych psów. Jeśli stół ma zostać wyposażony w wysięgnik, pamiętajmy, aby postawić na sprawdzony, trwały model. Najgorsze, co może się zdarzyć, to nagłe opadnięcie blatu podczas leczenia.

Niezwykle ważne są tu także materiały, z których wykonano stół zabiegowy weterynaryjny. Solidne modele, dostępne na rynku, to przede wszystkim najwyższej klasy stal szlachetna i kwasoodporna, a także elementy z bezpiecznych tworzyw sztucznych. Zwróćmy też uwagę na same krawędzie blatu. Znacznie lepszym rozwiązaniem są tu profile zaokrąglone, które nie sprawią bólu zwierzęciu podczas przypadkowego uderzenia się. Zaokrąglone krawędzie także prostsze utrzymanie czystości, tak bardzo istotne w sterylnym środowisku gabinetu.

 

Zakup stołu zabiegowego

 

Ponieważ weterynaryjny stół zabiegowy jest praktycznie niezbędnym elementem wyposażenia każdego gabinetu, nie powinniśmy oszczędzać na jego zakupie. Tylko renomowani producenci i współpracujący z nimi dystrybutorzy będą bowiem w stanie zagwarantować komfort i bezpieczeństwo nam i naszym pacjentom. A ponieważ jest to zakup na wiele lat, jego cena z pewnością zwróci nam się stopniowo, nie wspominając o wdzięczności leczonych zwierząt i ich właścicieli.