Sposoby hydroizolacji fundamentów

Hydroizolacja w wydaniu tradycyjnym, przy użyciu chociażby znanych większości klientom folii to tylko jeden z elementów całego systemu ochrony przed wilgocią. Nie wyłącznie woda zbierająca się w ramach pary stanowi zagrożenie, ale także wody gruntowe mogą doprowadzić do zniszczenia podstawy każdej budowli – stąd warto pamiętać o prawidłowej hydroizolacji fundamentów.

Jak przygotować hydroizolację fundamentów?

Przede wszystkim fundamenty muszą być już całkowicie skończone. Przykładowo, jeżeli pojawiają się jakiekolwiek ubytki, trzeba je natychmiastowo uzupełnić, aby jak najszybciej zacząć dalsze prace. Należy je również odpowiednio oczyścić, aby hydroizolacja mogła w pełni do nich przylegać.

Rodzaje hydroizolacji fundamentów

Możemy wyróżnić kilka rodzajów hydroizolacji fundamentów, które znacznie różnią się od siebie, przede wszystkim biorąc pod uwagę stopień ochrony. Są to:

  • lekka hydroizolacja,
  • średnia hydroizolacja,
  • ciężka hydroizolacja.

Pierwszą z nich stosuje się w momencie, gdy fundamenty znajdują się wyżej niż ustalony na danej działce poziom wód gruntowych. Średni rodzaj hydroizolacji będzie wymagany, gdy gleba, na której stoi nieruchomość, jest nieprzepuszczalna lub w momencie, kiedy grozi znaczące podniesienie się poziomu wód. Ciężką hydroizolację fundamentów wykonuje się przy gruntach bardzo odpornych na wsiąkanie wilgoci oraz na działkach, gdzie okresowo poziom wód podnosi się do bardzo niebezpiecznego dla budynku poziomu.

Jak wykonuje się hydroizolację fundamentów?

Podstawą jest zagruntowanie powierzchni, która będzie wówczas lepiej przygotowana na właściwą warstwę hydroizolacji. Do tego celu służą masy bitumiczne lub polimerowe, które można dostać w większości sklepów budowlanych. Warto zainteresować się ofertą tych, które prowadzą swoją działalność całkowicie online. Hydroizolacja fundamentów wykonana z materiałów kupionych przez internet będzie sporo tańsza, a wszystkie potrzebne rzeczy zostaną dostarczone do domu przez firmę kurierską. Wysyłka zazwyczaj będzie darmowa.