Wyrejestrowanie auta – kiedy jest możliwe i gdzie należy się zgłosić?

Formalności związane z wyrejestrowaniem samochodu od zawsze budzą wiele pytań. Kiedy w ogóle możemy się na to zdecydować? Gdzie musimy się zgłosić, gdy będziemy chcieli wyrejestrować samochód? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Kiedy można wyrejestrować swój pojazd?

Istnieje kilka sytuacji, w których można wyrejestrować swój pojazd. Przede wszystkim mowa tutaj o jego sprzedaży poza granicami kraju, ale nie tylko. Okazuje się, że możemy wyrejestrować swój pojazd również wtedy, gdy zostanie skradziony. Do tego dochodzą zniszczenia po poważnym wypadku, czy nawet po uszkodzeniach spowodowanych po burzach, pożarze, czy innych tego typu sytuacjach. Poza tym wyrejestrowanie samochodu jest też możliwe, gdy nasz pojazd zdążył się wysłużyć. 

Jeśli w profesjonalnej stacji kontroli pojazdów zostanie stwierdzone, że nasze auto nie nadaje się do dalszej jazdy i stanowi poważne zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego, to nie pozostaje nam nic innego, jak go zezłomować. Jeśli zrobimy to w odpowiednim punkcie, to otrzymamy dokument, który ułatwi nam jego wyrejestrowanie i sprawi, że wszystkie obowiązkowe opłaty zostaną z nas zdjęte.

Gdzie się zgłosić, gdy będziemy chcieli wyrejestrować auto?

Aby wyrejestrowanie samochodu przebiegło bezproblemowo, a nam nie były naliczane żadne opłaty za jego posiadanie, warto pamiętać o dopełnieniu formalności. Co to dokładnie oznacza? Konieczne będzie zgłoszenie się do wydziału komunikacji odpowiedniej dla swojego miejsca zamieszkania. Możemy to zrobić w urzędzie miasta, starostwa powiatowego, czy nawet w urzędzie dzielnicy w większych miastach. 

Jeśli nie mamy chęci do osobistej wizyty w wydziale komunikacji, to zawsze możemy postawić też na wygodniejsze rozwiązania. Dopuszczalne jest wysyłanie dokumentów pocztą, ale zanim nadamy list do wybranego wydziału komunikacji, warto dowiedzieć się, co jest potrzebne do wyrejestrowania pojazdu. Dzięki temu wszystkie formalności przebiegną sprawnie.