Jak dbać o podgrzewacze?

naprawa podgrzewaczy

Naprawa podgrzewaczy jest zawsze kłopotliwa. Wiąże się z brakiem ciepłej wody i ogrzewania, a zanim serwis dotrze na miejsce i naprawi awarię minie trochę czasu. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób dbać o te ważne dla funkcjonowania urządzenia.

Podstawowe zasady

Wymienniki ciepła to urządzenia, bez których trudno byłoby nam obecnie funkcjonować. Same podgrzewacze dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: przepływowe i pojemnościowe. Rozpoczynają działanie w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą: urządzenie pobiera wówczas energię, by podgrzać wodę. Utrzymanie temperatury zależy w dużej mierze od typu, rodzaju oraz właściwego dbania o sprzęt. Naprawa podgrzewaczy nie musi nastąpić krótko po jego zainstalowaniu. Bardzo dużo zależy od nas samych.

Na początku należy dokładnie zaznajomić się z instrukcją producenta i zrobić to jeszcze przed instalacją urządzenia. W niektórych przypadkach producenci żądają, by instalacji dokonał autoryzowany serwis. Od tego zależy później kwestia gwarancji. Jeżeli podgrzewacz podłącza się do instalacji za pomocą wtyczki, nie jest to takie trudne. Jednakże w przypadku jej braku, musi to zrobić elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia. Po zainstalowaniu urządzenia trzeba pamiętać, by nigdy nie uruchamiać go, gdy jest pusty lub w rurach nie ma wody. Po każdej przerwie w dostawie wody należy także urządzenie odpowietrzyć, zanim ponownie podłączy się je do prądu. Problemem jest także twarda woda. Kamień osadza się we wnętrzu i utrudnia pracę podgrzewacza. W tym wypadku są trzy rozwiązania: cykliczne opróżnianie i przepłukiwanie zbiornika, instalacja zmiękczacza albo stacji uzdatniania.

Zanim przyjdzie czas na serwis

Naprawa podgrzewaczy to ostateczność. Tak najczęściej uważają właściciele tych urządzeń. Żeby jednak podgrzewacz pracował jak najdłużej i jak najbardziej efektywnie trzeba pamiętać o regularnej konserwacji oraz o wzywaniu serwisanta natychmiast, gdy pojawi się jakaś awaria. Odwlekanie może skończyć się poważnymi problemami. Pamiętajmy, że zarówno konserwacji, jak i naprawy mogą podejmować się wyłącznie specjaliści z uprawnieniami.