Rozliczanie polskich pracowników w Szwecji — jak znaleźć odpowiednie biuro?

Prowadzisz firmę, która czasami działa na terenie Szwecji i nie wiesz, jak rozliczyć wtedy swoich pracowników? Nie musisz się dłużej martwić karami za błędne rozliczanie swoich pracowników. Wystarczy, że skorzystasz z pomocy odpowiedniego biura rachunkowego, które będzie współpracować z tobą w trakcie wypełniania wszystkich formalności. Jak jednak znaleźć takie biuro?

Rozliczanie polskich pracowników w Szwecji — jakie formalności trzeba spełnić?

Wysyłając swoich pracowników do innego kraju, trzeba pamiętać o wielu formalnościach, które należy dopełnić. Dotyczą one zarówno tych wymaganych przez polskie instytucje, jak i zagraniczne. Nie inaczej jest w przypadku oddelegowywania zatrudnionych przez siebie osób do pracy w Szwecji. Kiedy rozliczenie jest faktycznie obowiązkowe? Dotyczy ono osób, które w ciągu roku spędziły na terenie Szwecji co najmniej 183 dni, w tym trakcie będąc zatrudnionym do pracy w tym miejscu. Wtedy konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej. 

Dodatkowo trzeba jasno określić to, jak zatrudniony został pracownik. Jednym z pierwszych kroków jest właśnie ustalenie tego, czy za jego pracodawcę uznawana jest firma szwedzka, czy też Polska, która oddelegowała go do pracy w tym kraju. Aby mieć pewność, że to Ty jesteś uznawany za ekonomicznego pracodawcę, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Mowa tu między innymi o tym, kto fakturuje koszt wynagrodzenia, kto zapewnia pracownikowi narzędzia do pracy, decyduje o jego wakacjach, czy też może nakładać na niego środki dyscyplinarne. 

Gdzie znaleźć biuro, które pomoże w rozliczeniu polskich pracowników w Szwecji?

Biuro, które ułatwi rozliczanie polskich pracowników w Szwecji, musi być wyspecjalizowane w tamtejszym systemie podatkowym. Wybór biura rachunkowego, które zna się przede wszystkim na polskim rynku, może przynieść odwrotne skutki do zamierzonego. Dobrzy specjaliści sprawią z kolei, że problemem nie będzie np. bariera językowa, czy też problemy ze zrozumieniem działania systemu podatkowego. Dobrych biur rachunkowych można szukać na przykład w internecie. 

Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Wybór biura rachunkowego to bardzo dobra decyzja. Pomoc specjalistów, którzy doskonale znają się na szwedzkim systemie podatkowym, znacząco ułatwia prawidłowe rozliczenie. Dzięki nim możliwe jest określenie tego, jak pracownik musi się rozliczać, a także jakie obowiązki w tym zakresie ma pracodawca. Trzeba też pamiętać o tym, że pozwala to uniknąć ewentualnych kar od polskiego lub szwedzkiego Urzędu Skarbowego.