Zwrot podatku dochodowego w Norwegii

Osoby, które decydują się na pracę za granicą, na przykład w Norwegii, muszą podobnie jak w Polsce, rozliczyć się z urzędem skarbowym. Co ciekawe, miesiąc rozliczenia jest bardzo podobny jak w Polsce, ponieważ trwa on do 30 kwietnia bieżącego roku. Zazwyczaj osoby rozliczają się z wykonywanej przez siebie pracy, dzięki czemu mogą także dostać zwrot podatku dochodowego, o ile rzeczywiście ten zwrot się im należy. W jaki sposób otrzymać zwrot, a także, dlaczego należy złożyć rozliczenie podatku? Zachęcamy serdecznie do przeczytania naszego krótkiego artykułu. 

Rozliczenie podatku

Należy złożyć rozliczenie podatku z tego względu  że praca musi być musi odbywać się w sposób legalny, dlatego to, co się zarobi, można zachować jakąś część dla siebie, natomiast drugą część należy przekazać państwu, które utrzymuje daną osobę w danym kraju

Rozliczenia podatkowe dotyczą praktycznie wszystkich osób, które pracują poza granicami Polski, dlatego nie trzeba martwić się, że jest to odosobniony przypadek w Norwegii. 

Co ciekawe, w Norwegii nie wymaga składania zeznania podatkowego, w takim wypadku pozostaje się rozliczonym automatycznie. Obecnie w Polsce również można w ten sposób się rozliczyć. Jeśli jednak zależy na wyższym zwrocie danej osobie, warto złożyć rozliczenie podatkowe  ponieważ w ten sposób można uniknąć pewnych błędów. Od automatycznego rozliczenia nie sposób się odwołać, warto pamiętać, że jeśli chodzi o podatki, Norwegia dosyć traktuje to poważnie. Jeśli oczywiście w rozliczeniu automatycznym pojawiają się błędy lub jest on niekompletny Urząd Skarbowy może nałożyć dodatkowy podatek, który wychodzi 30% należnego podatku. 

Ulgi i odliczenia

Chcąc uzyskać zwrot podatku w Norwegii oraz dobrze złożyć zeznanie podatkowe, można również skorzystać z ulg i odliczeń. Jeśli chodzi o Norwegię  to jest to odpis rodzicielski, który obejmuje koszty nauki dziecka, odpis z tytułu środków zgromadzonych na BSU odpis za bramki i promy, odpisy za dojazdy do pracy w Norwegii i wiele ciekawych odpisów  które można zdobyć i odliczyć je sobie od podatku dzięki czemu zwrot podatku w Norwegii będzie dużo atrakcyjniejszy. Co ciekawe, są to bardzo istotne zwroty, z których niestety nie możemy z nich wszystkich korzystać w Polsce.