Czym jest outsourcing?

Firma czy przedsiębiorstwo nie zawsze jest w stanie wykonać produkt lub usługę w całości. Żeby uniknąć takiej sytuacji, wyszukuje się partnerów do współpracy poza firmą, czyli stosuje outsourcing.

Definicja

Słowo „outsourcing” powstało z połączenia fragmentów trzech słów angielskich – „outside”, „resource” oraz „using”, czyli po polsku „na zewnątrz”, „źródło”, „wykorzystanie”. Połączenie oznacza po prostu wykorzystanie źródeł zewnętrznych przez firmę.

Kiedy outsourcing

Outsourcing stosuje się najczęściej wtedy, gdy jakiegoś fragmentu usługi albo produktu nie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, dobrze, wydajnie. Wówczas pewien fragment procesu zlecany jest firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w określonej usłudze. Najczęściej jest też wydajniejsza, z zadania wywiązuje się szybciej, a do tego również taniej.

Zalety outsourcingu

Zastosowanie outsourcingu pozwala przede wszystkim oszczędzić czas i pieniądze. Firma, zamiast martwić się pewnym fragmentem procesu, produktu, może skupić swoją uwagę na innych głównych celach biznesowych. Dzięki outsourcingowi odpada też konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników, których następnie trzeba jeszcze wyszkolić. Nie musimy też inwestować w dodatkową infrastrukturę techniczną.

Kwestią bardzo istotną jest też to, że przekazujemy zadanie do wykonania wysokiej klasy specjalistom i dzięki temu nie trzeba się martwić o jakość wykonanej usługi. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na pełny outsourcing, czy tylko selektywny, dotyczący jedynie fragmentu procesu produkcji albo usługi.

Gdzie outsourcing

Outsourcing występuje w bardzo wielu dziedzinach gospodarki. Obecnie w Polsce przeżywa rozkwit w sektorze usług IT. Kraków uchodzi za wielkie centrum outsourcingowe dla tej branży, gdzie siedzibę ma wiele zagranicznych firm, specjalizujących się w outsourcingu dla IT. Jest to też od dawna praktykowana forma współpracy, chociażby w przemyśle samochodowym. Od dawna outsourcing spotykany jest w takich dziedzinach jak księgowość, audyt, szkolenia, zaopatrzenie, HR.