Higieną w aparat

Założenie aparatu ortodontycznego to ważny krok i decyzja, bo dzięki niemu można skorygować wiele wad zgryzu, odzyskać zdrowie i zniwelować ból, który czasem może być konsekwencją nieprawidłowego układ. Jednak samo założenie aparatu to dopiero początek drogi I to wcale nie łatwej. Każdy specjalista Poznań ortodonta zwróci uwagę pacjentowi na systematyczność, która będzie teraz od niego wymagana.

A chodzi o higienę

Podczas zakładania aparatu każdy dobry Poznań ortodonta wyjaśni szczegółowo, jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej przy aparacie, a jest ona znacznie bardziej wymagająca niż u osób, które go nie noszą. Dotyczy to zwłaszcza aparatów stałych.

“Szczotka, pasta, kubek, zimna woda….”

To już nie wystarczy. Już samo szczotkowanie musi być precyzyjniejsze. Istnieją specjalne szczoteczki do tego przeznaczone, które charakteryzują się krótkim włosiem w środku i dłuższym na zewnątrz. Co więcej, ułożone są w kształt litery V, co pozwala na dopasowanie się do nowego kształtu “zębów”. Poznań ortodonta z pewnością doradzi, jaki rodzaj szczoteczki wybrać.

Nitka, szczoteczka, irygator

Oczywiście nie można zapominać o nitkowaniu, które jednak jest znacznie trudniejsze ze względu na przeszkodę w postaci aparatu. Co więcej, nitką trzeba oczyścić przestrzenie między zębami a aparatem. Poznań ortodonta udzieli wszelkich instrukcji, jak zrobić to w sposób prawidłowy. Osoby noszące aparat powinny również stosować cienkie szczoteczki międzyzębowe, które w standardowych sytuacjach nie są tak popularne. Pozwalają one dostać się do szczelin, które nie są dostępne nitce. Warto uzupełnić codzienną higienę jamy ustnej także i o ten element. Kolejnym cennym dodatkiem może być irygator, urządzenie, które pod wypuszcza wodę pod znacznym ciśnieniem, która swoją siłą czyści powierzchnie zębów z tych drobinek, których nie udaje się usunąć, stosując wcześniejsze etapy.

Efekt godny wysiłku

Dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne u każdego, ale osoby z aparatem ortodontycznym powinny przykładać do niej szczególną wagę i stosować się do zaleceń, które przekazał im Poznań ortodonta. Aparat stały noszony jest co najmniej kilka miesięcy i tylko prawidłowe dbanie o zęby pozwoli uniknąć próchnicy, a tym samym cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami po zakończeniu procesu leczania.

Be the first to comment on "Higieną w aparat"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*