Psychologiczne badania kierowców po zatrzymaniu lub utracie prawa jazdy

Zdarzają się sytuacje, które powodują utratę lub zatrzymanie prawa jazdy. Chcąc odzyskać utracony dokument, musimy otrzymać orzeczenie psychologiczne zezwalające na kierowanie pojazdem.

W tym celu należy zapisać się na badanie oraz przejść je z wynikiem pozytywnym. Bez orzeczenia nie możesz ubiegać się o przywrócenie uprawnień. Badania kierowców można wykonać tylko w pracowni uprawnionej do przeprowadzania badań w zakresie psychologii transportu. Takim organem jest Pracownia Badań Psychotechnicznych Szczecin. Jeśli z jakiegoś powodu musisz przejść badania kierowców, nasza pracownia oraz Szczecin to najlepsze miejsce, by to zrobić. Zdajemy sobie sprawę z tego, że odebranie czy zatrzymanie prawa jazdy jest sytuacją bardzo niekomfortową dla kierowcy. Wiemy też, że atmosfera w trakcie badań może rzutować na ich wyniki. Właśnie dlatego robimy wszystko, by badania kierowców nie powodowały dodatkowego stresu u naszych klientów. U nas spotkasz się wyłącznie z profesjonalnym i przyjaznym podejściem, a testy, na których pracujemy są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Sytuacje prowadzące do utraty czy też zatrzymania prawa jazdy to:

  • Kierowanie (samochodem bądź motocyklem) w stanie nietrzeźwości, a także w stanie po spożyciu alkoholu bądź środka działającego podobnie do alkoholu (tzw. inny środek psychoaktywny/odurzający). Decyzję o wydaniu skierowania na badania psychologiczne wydaje starosta. Prócz badań psychologicznych taka osoba musi przejść również badania lekarskie. Celem badania kierowców w takiej sytuacji jest sprawdzenie, czy dana osoba ma tendencje do powtórzenia alkoholowego incydentu w przyszłości oraz czy zachowanie po alkoholu ma związek z poziomem sprawności oraz cechami osobowości skierowanej na badania osoby.
  • Przekroczenie 24 punktów karnych otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego również sprawi, że zbyt brawurowo zachowujący się na drodze uczestnik ruchu będzie musiał przejść psychologiczne badania kierowców.
  • Jeżeli zdarzyło się, że spowodowałeś wypadek, w którym są zabici lub ranni, zostaniesz skierowany na badania psychologiczne. Skontaktuj się z naszą Pracownią mailowo lub telefonicznie w celu umówienia się na badania kierowców po spowodowaniu wypadku. W dniu badania zarezerwuj sobie czas, aby podejść do niego bez stresu i pośpiechu. Pamiętaj, że będąc wyspanym i wypoczętym zwiększasz swoje szanse na pomyślny wynik badania.

Po otrzymaniu skierowania należy stawić się na badania psychologiczne w terminie 30 dni. Dzięki temu, że jesteśmy elastyczni i pracujemy również w weekendy nie musisz rezygnować z pracy czy zajęć, możesz umówić się na badanie w dogodnym dla siebie terminie!

Psychologiczne badania kierowców zakończone są wydaniem stosownego orzeczenia. Co istotne, w przypadku kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu czy środków odurzających, przekroczenia limitu punktów karnych czy spowodowania wypadku orzeczenie psychologiczne wydawane jest bezterminowo. Dokument trzeba przedłożyć w Starostwie.