Usługi behawiorystyczne

Behawiorysta – kto to?

Behawioryzm jest szeroko pojętym nurtem psychologicznym rozwiniętym w Stanach Zjednoczonych. Kierunek ten nie wyklucza, ani nie podważa skuteczności psychologii, ale zakłada, że musi się ona jako nauka ograniczyć do eksperymentów i obserwacji zachowań istot na poszczególne bodźce. Nazwa ta przywarła głównie do osób zajmujących się zachowaniem zwierząt – zwłaszcza psów. Ma na celu badanie ich zachowań w danych okolicznościach oraz pracę nad nimi.

Czym się zajmuje behawiorysta?

Behawioryści pomagają w różnych problemach związanych z czworonogiem. Najczęściej w skład świadczonych przez nich usług są problemy separacyjne, agresywne zachowanie, nadmierna szczekliwość, fobie oraz niepokoje, a także problemy z zachowaniem czystości. Praca ze zwierzątkiem polega na pakiecie szkoleń podczas których poprzez indywidualne podejście do naszego pupila da się zdiagnozować problem i przystąpić do działania. Przebieg takich szkoleń nie jest niebezpieczny z uwagi na często konsultacje z lekarzami weterynarii.

Czy jest to dochodowy interes?

Trudno oceniać ten rodzaj usług w kwestiach finansowych, dlatego że behawioryści to najczęściej zapaleńcy i wielcy miłośnicy zwierząt. Znaczna część robi to właśnie z zamiłowania, zapewne stąd tak mała ilość zarejestrowanych w kraju stowarzyszeń. Ceny za jedną konsultacje bywają różne, lecz najczęściej zaczynają się od 150zł. Należy pamiętać, że cykl konsultacji i szkoleń wynosi co najmniej kilka spotkań, więc ceny te mogą ulegać zmianie. Inna sprawa, że bardzo trudno znaleźć pracę w tej profesji, więc najczęściej jesteśmy zdani głównie na siebie i własne predyspozycje w kwestiach zakładania biznesu.

Co należy zrobić, aby być behawiorystą?

Przede wszystkim trzeba kochać zwierzęta i mieć wobec nich stoicką cierpliwość. Psy, czy koty jakie napotkamy w swoim gabinecie to zazwyczaj istoty po wielu traumach spowodowanych wypadkami, pobytami w schroniskach etc. Nie ma jeszcze specjalnych kierunków na studiach wyższych, aby móc tytułować siebie per psi psycholog, ale każdy inny dyplom uczelni wyższej umożliwia zapisanie się na specjalny kurs w ramach którego po zdanym egzaminie uzyskujemy tytuł behawiorysty. Koszt takiego kursu podyplomowego oscyluje w granicach 8 tysięcy złotych.

Be the first to comment on "Usługi behawiorystyczne"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*