Rodzaje spawania

Spawanie to jedna z podstawowych form obróbki elementów stalowych.

Bez niego, praktycznie niemożliwe byłoby stawianie skomplikowanych konstrukcji, na przykład mostów lub hal magazynowych. Całość polega na połączeniu ze sobą elementów wykonanych z metalu (lub jego stopów), poprzez stopienie ich brzegów, czasem z wykorzystaniem dodatkowego spoiwa.

Człowiek bardzo wcześnie zauważył bowiem, że nagrzana stal zyskuje nowe właściwości. Starożytni nie byli jednak w stanie opracować technologii, wykraczającej poza standardowe kowalstwo. Lata później, w złotnictwie zaczęto wykorzystywać lutowanie, lecz i ta procedura nie była wystarczająca. Dopiero spawanie stało się ostateczną, generalnie przyjętą formą łączenia elementów stalowych. Ze względu na różne potrzeby przedsiębiorstw, firmy, które oferują spawanie na terenie Gliwic lub innych przemysłowych miast, powinny oferować kilka rodzajów łączenia metalu. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym metodom spawania.

Spawanie gazowe

Zwane też spawaniem 311 G, wykorzystuje ono mieszankę tlenu oraz acetylenu. Umożliwia ono łączenie elementów wykonanych zarówno ze stali niskowęglowej i niskostopowej, jak i mosiądzu oraz żeliwa. Tego typu spawanie jest najczęściej procedurą naprawczą, przeznaczoną głównie do cienkich rur. To właśnie w ten sposób naprawia się instalacje gazowe lub wodne.

Spawanie elektrodą otuloną

Spawanie to, zwane też spawaniem 111 – MMA, jest szczególnie przydatne podczas pracy na zewnątrz. Metoda ta, będąca jednocześnie najstarszą formą spawania, wykorzystuje w tym celu łuk elektryczny. Wymaga ona jednocześnie sporej wprawy od spawającego, ponieważ elektroda musi być przez cały czas ustawiona pod odpowiednim kątem. Połączenie uzyskuje się z topliwej elektrody otulonej oraz stapianego przez nas materiału. Takie spawanie wiąże się z koniecznością wymagającej obróbki, ponieważ uzyskane spoiwo należy dokładnie pokryć żużlem.

Spawanie elektrodą topliwą w osłonie z gazów

Jest to metoda dość powszechna, wykorzystywana przy wielu rodzajach metalów. Istnieje ona w kilku odmianach: MIG (wykorzystuje gaz obojętny), 135 – MAG (gaz aktywny, drut lity) oraz 136 – MAG (gaz aktywny, drut proszkowy). Spawanie to jest bardzo sterylne, dzięki gazowej otoczce zapobiegającej przedostawaniu się zanieczyszczeń do łączonych elementów. Ponieważ elektroda topi się podczas spalania, stanowi ona dodatkową spoinę.

Spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie z gazów

Spawanie to jest metodą tak samo efektywną, co niezwykle wymagającą. Brak topliwej elektrody sprawia, że konieczne jest wykorzystanie tu dodatkowego spoiwa. Prawidłowo wykonana procedura tego typu pozwala nam jednak na uzyskanie estetycznych i wytrzymałych elementów, pozbawionych rozprysków. Nie musimy też poddawać materiałów dodatkowej obróbce.

Wyszukując w Google: ,,spawanie Gliwice” znajdziesz lokalnego wykonawcę świadczącego usługi spawalnicze.